
jąc wypadek dachowania. Często w środku takiego symulatora mogą znajdować się luźno leżące przedmioty, żeby jak najbardziej oddać realizm faktycznego wypadku z dachowaniem. Symulacja dachowania jest co prawda przeprowadzana w całkowicie bezpiecznych warunkach, jednak nie jest zalecana dla każdego. Z stymulatora dachowania nie powinny korzystać młodsze dzieci, z oczywistych względów. Symulator dachowania nie jest polecany także osobom mających jakieś problemy zdrowotne, jak na przykład problemy z sercem lub krążeniem albo klaustrofobię. Rzecz jasna skorzystanie z symulatora dachowania nie ponosi za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ cała procedura jest przeprowadzona w bezpiecznych warunkach. Dla niektórych osób jednak znajdowanie się w odwróconej pozycji nie jest wskazane ze względów chociażby zdrowotnych.
Przyczyny dachowania pojazdu
Dachowanie samochodu może być skutkiem wielu sytuacji występujących na drodze. Jest to dość niebezpieczny wypadek, w wyniku którego traci się kontrolę nad pojazdem w wyniku czego dochodzi do przewrócenia się samochodu na dach. Żeby przestrzec kierowców przed wykonywaniem gwałtownych manewrów na drodze, istnieje specjalne urządzenie zwane symulatorem dachowania. Głównymi przyczynami dachowania samochodu są gwałtowne ruchy kierownicą, niedostosowanie prędkości do rodzaju nawierzchni oraz wpadnięcie w poślizg z powodu oblodzonej powierzchni drogi. Przyczyn dachowania samochodu może być wiele i nie zawsze da się im zapobiec, jednak żeby zminimalizować ryzyko dachowania warto zachować wszelkie środki ostrożności. Najważniejsze jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, co obejmuje dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków oraz obowiązkowe zapięcie pasa, który podczas dachowania zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się ciała. Symulacja dachowania pozwala na doświadczenie tego zjawiska w bezpiecznych warunkach.
Dlaczego warto organizować Safety Day
Firma zajmująca się sprawami związanymi z bezpieczeństwem w miejscu pracy często oferuje zorganizowanie tak zwanego Safety Day. Safety Day, inaczej Dzień Bezpieczeństwa, jest specjalnym wydarzeniem firmowym, którego celem jest zapoznanie pracowników z odpowiednimi przepisami BHP, PPOŻ oraz uświadomienie o grożących niebezpieczeństwach, zarówno w miejscu pracy, jak i na drodze. Organizacja Safety Day z pewnością przyniesie wiele korzyści pracownikom i pracodawcy, ponieważ umożliwia w interesujący sposób zapoznanie uczestników wydarzenia z zasadami zachowania bezpieczeństwa. Podczas takiego wydarzenia firmowego korzysta się z takich urządzeń, jak symulator dachowania, symulator zderzeń oraz alkogoogle. Każde z tych urządzeń pozwala uczestnikom przekonać się na własnej skórze o możliwych skutkach niebezpiecznej jazdy samochodem. Safety Day jest organizowany przez odpowiednią firmę, która zatrudnia doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów od spraw związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy.
Co daje skorzystanie z symulatora zderzeń
Na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków samochodowych, spowodowanych z różnych przyczyn. Jedną z metod zwiększenia bezpieczeństwa na drogach jest edukowanie kierowców o możliwych skutkach nieprzemyślanych działań podczas prowadzenia samochodu. Urządzeniem, które pozwala na uświadomienie sobie powagi zderzenia czołowego z innym pojazdem lub przeszkodą, jest symulator zderzeń. Jest to fotel kierowcy znajdujący się na specjalnej pochylni, a jego zadaniem jest imitacja zderzenia czołowego przy stosunkowo niewielkiej prędkości. Firma zajmująca się bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz na drodze oferuje wynajem symulatora zderzeń. Skorzystanie z takiego symulatora pozwala kierowcy na własnej skórze przekonać się o poważnych skutkach zderzenia czołowego. Uświadomienie sobie tego, z jak dużą siłą oddziałuje tego rodzaju wypadek przy niewielkiej prędkości, może skutkować zwiększoną ostrożnością podczas prowadzenia samochodu. Większość uczestników symulacji zderzenia jest zaskoczona, że prędkość w chwili zderzenia wynosiła zaledwie 15 km/h.